کالیبراسیون باسکول جاده ای

برای اینکه بتوان به دقت و صحت عملکرد باسکول اطمینان داشت لازم است معیار مشخصی برای سنجش آن تدوین شود و بر اساس آن تمام باسکول ها آزمون شوند. این آزمون در ایران توسط سازمان استاندارد برای کالیبره کردن باسکول انجام می شود و تمام مشاغلی که از باسکول استفاده می کنند لازم است با مراجعه به این سازمان گواهی صحت عملکرد توزین باسکول را دریافت کنند. کالیبراسیون باسکول جاده ای توسط تعمیرکار باسکول توسط وزنه کالیبره صورت می پذیرد و در صورتی‌که نیاز به گواهی کالیبره باشد دستگاه توسط اداره استاندارد تست و کالیبره می‌شود. کالیبره باسکول یک امر حیاتی برای باسکول دیجیتال می باشد که تضمین کننده صحت عملکرد باسکول و دقت توزین می‌باشد.

کالیبره کردن باسکول

روند کالیبراسیون باسکول جاده ای چگونه است؟

شرکت هایی که باسکول جاده ای نصب می‌کنند طبق قانون اداره استاندارد باید حداقل سالی یک بار گواهی استاندارد دریافت کنند. نکته‌ی مهم در امر گواهی استاندارد این است که اگر به هر دلیلی جزیی از باسکول که در امر توزین دخالت دارد مانند لودسل، اندیکاتور و … مورد تعمیر یا تعویض قرار گیرد، شرکت صاحب باسکول موظف است روند کالیبراسیون باسکول و کسب گواهی استاندارد را مجددا طی نماید.

درخواست کالیبراسیون باسکول

برای ثبت درخواست کالیبراسیون و استانداردسازی باسکول به راحتی می‌توانید از طریق راه های ارتباطی زیر با ما در تماس باشید.

سه روش عمده در کالیبراسیون باسکول و کسب گواهی استاندارد در ایران رایج

تست دوره ای استاندارد باسکول

در روش اول که تست دوره‌ای نیز نامیده می‌شود، اداراه استاندارد با توجه به لیست دارندگان باسکول و طبق زمان های از پیش تعیین شده اقدام به سرکشی و تست باسکول های نصب شده می‌کند و پس از سنجش دقیق باسکول اقدام به صدور گواهی استاندارد می کند. طبق روال معمول این اداره وزنه‌ی کالیبره به وزن ۲۱ تن بر روی باسکول جاده ای قرار گرفته و در صورت نمایش وزن با خطای حداکثر ±۵ کیلوگرم باسکول گواهی استاندارد را دریافت می‌کند و در صورت نمایش خطای بالاتر این باسکول مردود می‌شود.

تست اختیاری صحت عملکرد باسکول

روش دوم که تست صحت عملکرد اختیاری نام دارد، زمانی است که دارنده‌ی باسکول جاده ای شخصاً با اداره استاندارد تماس گرفته و همانند روش اول اداره استاندارد طبق زمان تعیین شده به محل باسکول مراجعه کرده و اقدام به سنجش کالیبراسیون باسکول جاده ای و اعطای گواهی استاندارد می‌کند.
مشکلی که در دو روش ذکر شده وجود دارد این است که اگر باسکول جاده ای در حین روند کالیبراسیون از سمت اداره استاندارد مردود شود، مجددا تمامی مراحل دریافت استاندارد باید از اول طی گردد. ولی این مسئله راه‌حلی دارد که در روش سوم به آن می‌پردازیم.

دریافت استاندارد باسکول توسط شرکت

روش سوم که منطقی‌ترین روش برای دریافت گواهی استاندارد است اقدام مشتری از طریق شرکت های تولیدکننده برای کالیبراسیون باسکول می‌باشد. در این روش فرد با شرکت تماس گرفته و واحد خدمات پیش‌فاکتور را برای کالیبراسیون در اختیار مشتری می‌گذارد. پس از واریز مبالغ به حساب اداره استاندارد، شرکت اقدام به ثبت نام در سامانه استاندارد کرده و پیگیری‌های لازم را برای تاریخ کالیبراسیون انجام می‌دهد. در تاریخ تعیین شده نماینده‌ی شرکت به همراه عوامل اداره استاندارد در محل باسکول حضور یافته و درصورت بروز خطای بیش از ±۵ کیلوگرم به طور همزمان مشکل را رفع می‌کند تا گواهی استاندارد باسکول جاده ای صادر گردد.

باید توجه داشت روند کالیبراسیون و اقدامات لازم برای باسکول‌هایی که برای اولین بار نصب می‌گردند به طور خودکار از طریق شرکت سرویس باسکول انجام می‌گردد.

در آخر باید ذکر کرد برای کالیبراسیون باسکول جاده ای ۶۰ تنی یا باسکول تریلی کش و همچنین برای کالیبراسیون باسکول جاده ای ۵۰ تنی یا کامیون کش از دو ارابه و ۲۱ تن وزنه‌ی استاندارد و تجهیزات جانبی استفاده می‌گردد.

خدمات نگهداری باسکول جاده ای 

شما می‌توانید جهت درخواست خدمات نگهداری باسکول جاده ای از متخصصین سرویس باسکول استفاده کنید. لطفاً جهت سفارش خدمات باسکول با ما تماس بگیرید.

‫5/5 ‫(1 نظر)