استاندارد باسکول کامیون کش شامل چه مواردی است؟

باسکول جاده ای نوعی ساختار مکانیکی می‌باشد که بر روی یک فوندانسیون بتنی قرار گرفته است و به منظور توزین وسیله های نقلیه سنگین جاده ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت باسکول جاده ای نوعی ترازوی دیجیتال طراحی شده به شکل پل است که با عبور وسیله نقلیه و قرار گیری بر روی آن به عمل توزین می‌پردازد. در این مقاله قصد داریم به استاندارد باسکول کامیون کش بپردازیم.

درباره باسکول کامیون کش

نوع پرطرفدار باسکول جاده ای میان مشتریان باسکول کامیون کش می‌باشد که در ظرفیت 50 تن به توزین وسیله های نقلیه سنگین پرداخته و در انواع مختلفی طراحی و تولید شده است. مانند هر نوع باسکولی، این باسکول نیز در پلتفرم های تماما فلزی و بتن – فلزی تولید شده است. باسکول کامیون کش در دو حالت هم سطح و برجسته قابلیت اجرا دارد که مطابق فضای نصب شده می‌توان در یکی از این دو حالت باسکول صنعتی نوع کامیون کش را راه اندازی کرد.

باسکول کامیون کش و استاندارد

در تمام سیستم های توزین مانند ترازو و باسکول ها به منظور خروجی دقیق و واقعی، رعایت استاندارد ها ضرورت دارد، استاندارد باسکول کامیون کش هم مستثنی نیست. این مورد در باسکول ها جاده ای نیز صدق می‌کند و بایستی رعایت استاندارد کالیبراسیون باسکول در روند ساخت و نصب آن نیز رعایت شود. همچنین با اتمام مرحله ساخت باسکول های جاده ای، دریافت مجوز تایید صلاحیت و استاندارد از سوی سازمان استاندارد که تحت عنوان استاندارد 10247 ارائه می‌گردد، الزامی است.

استاندارد کالیبراسیون باسکول کامیون کش در 3 مرحله صورت می‌گیرد که به ترتیب شامل مراحل زیر است.

1) توسط نمایندگی که نصب باسکول را انجام داده است، تست استاندارد اولیه انجام می‌شود.

2) سازمان استاندارد که مسئولیت انجام تست استاندارد دوره ای را بر عهده دارد.

3) مالک باسکول نیز می‌تواند به صورت اختیاری، درخواست انجام تست عملکرد صحیح باسکول را بدهد.

اجزای باسکول کامیون کش و رعایت استاندارد ها

باسکول جاده ای در دو بخش مکانیک و الکترونیک ساخته شده است که هر یک شامل مواردی می‌باشد.

الف) بخش مکانیک در باسکول های جاده ای که شامل دو بخش فوندانسیون و پلتفرم است.

1) فوندانسیون: بستر مورد نیاز نصب باسکول جاده ای که از طریق این فوندانسیون ها، تمامی بار ها و نیرو های اعمال شده به صفحه باسکول ها به زمین انتقال میابند. استحکام لازم و نصب دقیق قطعه فوندانسیون از تاثیر بالایی در عملکرد باسکول جاده ای برخوردار است.

2) پلتفرم: در حقیقت همان سازه باسکول جاده ای می‌باشد و در ابعاد مختلفی به صورت یک، دو و سه صفحه ساخته می‌شود که تعیین و طراحی تعداد آن بسته به نیاز در پروژه های خاصی مشخص می‌گردد.

ب) بخش الکترونیکی باسکول جاده ای که از 4 قسمت ساخته شده و هر یک با وظیفه خاصی در توزین همراه است.

1 ) لودسل: از قطعاتی که با بهره گیری از تکنولوژی بسیار پیشرفته ای از عملکرد اندازه گیری وزن وسیله های نقلیه برخوردار است.

به منظور خرید و به کارگیری صحیح لودسل ها بهتر است نکات مهمی را در نظر داشته باشید :

برای انتخاب لودسل ها حتما شرایطی مانند کارکرد و وضعیت محیطی نصب باسکول صنعتی را در نظر بگیرید.

به منظور سنجش بهتر وزن بایستی ظرفیت صحیحی برای لودسل خریداری شده انتخاب کنید.

همچنین وضعیت محیطی و اقلیمی که بر دقت باسکول تاثیر گذار است مانند وزش باد، بروز اصطکاک، منبسط و منقبض شدن، سیم کشی ها، وضعیت اسیدی و قلیایی و.. را برای خرید لودسل رعایت کنید.

به منظور جلوگیری از نمایش اضافه بار طراحی مناسب لودسل ها را در نظر داشته باشید.

در هنگام نصب، قطعه جایگزین لودسل را استفاده کنید و زمان راه اندازی باسکول لودسل تهیه شده را جایگزین کنید.

لودسل ها را با روشی صحیح منتقل کنید و نکات لازم هنگام نگهداری از آن را به کار بگیرید.

مطابق استاندارد اعلام شده از طرف شرکتی که لودسل ها را ساخته است، پیچ هایی استاندارد را به کار بگیرید.

هنگام نصب لودسل حتما از تراز و مسطح بودن سطحی که قرار است نصب صورت گیرد اطمینان حاصل کنید.

همچنین از جانکشن باکس با استاندارد و کیفیت بالا استفاده کنید.

2) جانکشن باکس: نگهداری و مراقبت از بردشیر در برابر رطوبت، گرد و غبار و .. از وظایف این جعبه می‎باشد. از نظر قیاس بین بدنه ساخته شده در جانکشن ها، جانکشن باکس دارای بدنه فلزی نسبت به جانکشن باکس پلاستیکی ارجحیت دارد. از مزایای باکس فلزی می‌توان به مواردی مانند استحکام و مقاومت بالا، حفظ شکل ظاهری خود در دما های بالا و شرایط صنعتی، عدم آسیب پذیری در محیط های خورنده و اسیدی، عدم نفوذ نویز های محیطی به درون جعبه و earth شدن بدنه که از تاثیر بسزایی در عدم سوختگی لودسل ها برخوردار است اشاره کرد.

3) اندیکاتور: این قطعه در باسکول های جاده ای وزن را نمایش می‌دهد.

شما می‌توانید به منظور جلوگیری از بروز خطا در کار باسکول خود از اندیکاتور های شرکت پند کاسپین استفاده کنید که از مزیت های ویژه ای در ساخت آن به کار گرفته شده است. این اندیکاتور تنها نمونه اندیکاتور های باسکول های جاده ای می‌باشد که از سوی سازمان صنایع انفورماتیک ایران، گواهینامه های آزمون حفاظت الکترومغناطیس تحت عنوان EMC و الکترواستاتیک تحت عنوان ESD را دریافت کرده است. همچنین در این اندیکاتور از نمایشگر های LCDو LED Seven Segmentاستفاده شده است و علاوه بر باطری داخلی از سیستم UPS هوشمند نیز در این نمونه به کار گرفته شده است.

4) چاپگر: قطعه دیگری که باید در خرید آن نکات لازم را رعایت کنید پرینتر یا چاپگر می‌باشد که با اتصال به اندیکاتور، عدد وزن اندازه گیری شده را چاپ می‌کند.

خدمات نگهداری باسکول جاده ای 

شما می‌توانید جهت درخواست خدمات نگهداری باسکول جاده ای از متخصصین سرویس باسکول استفاده کنید. لطفاً جهت سفارش خدمات باسکول با ما تماس بگیرید.

‫5/5 ‫(1 نظر)
تعمیر باسکول جاده ای
خرید باسکول

معیارهای مهم خرید باسکول برای خرید باسکول نکاتی مانند موارد

دیدگاهتان را بنویسید