چرا باید به کالیبراسیون باسکول جاده‌‌‌‌‌ای توجه داشت؟

باسکول‌‌‌‌‌‌ها از عناصر و لوازم حیاتی توزین در تمامی صنایع و مشاغل محسوب‌‌‌‌‌‌ می‌شوند که مهمترین ویژگی آنها دقت و حساسیت در اندازه‌گیری و توزین است. برای اینکه بتوان به دقت و صحت عملکرد باسکول اطمینان داشت، لازم است معیار مشخصی برای سنجش آن تدوین شود و بر اساس آن تمام باسکول‌‌‌‌‌‌ها آزمون شوند. بنابراین، به دلیل اهمیت زیاد در دفت و عملکرد باسکول‌های جاده‌ای، این آزمون در ایران به صورت دوره‌ای توسط سازمان استاندارد، برای کالیبره کردن( کالیبراسیون باسکول جاده‌‌‌‌‌ای ) انجام‌‌‌‌‌‌ می‌شود و تمام مشاغلی که از باسکول استفاده‌‌‌‌‌‌ می‌کنند، لازم است با مراجعه به این سازمان گواهی صحت عملکرد توزینِ باسکول را دریافت نمایند.

کالیبراسیون چیست؟

کالیبراسیون یعنی برطرف کردن خطای دستگاه و تنظیم کردن آن روی میزانی که اداره تحقیقات استاندارد تعیین کرده است، تا بتوان مجوز استفاده از باسکول را دریافت نمود. هدف کالیبراسیون ایجاد نظامی مؤثر به منظور کنترل صحت و دقت پارامترهای مترولوژیکی کلیه تجهیزاتی است که عملکرد آنها بر کیفیت فرایند توزین تاثیرگذار می‌باشد. این کار به منظور اطمینان از تطابق اندازه‌گیری‌های انجام شده با استانداردهای جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبیعتا باسکولی که کالیبره نباشد،‌‌‌‌‌‌ می‌تواند خطای اندازه‌گیری داشته باشد، به این معنی که وزن را بالاتر از حد ممکن و یا پایین‌تر توزین نماید و موجب خسارت‌های مالی و ضرر و زیان در کسب و کار شود و همچنین زمینه را برای کم فروشی، زیاد فروشی و یا به طور کلی تجارت غیر اخلاقی فراهم نماید. به همین منظور کنترل شدیدی روی کالیبراسیون باسکول‌‌‌‌‌‌هاوجود دارد.

انواع کالیبراسیون باسکول

دستگاه‌‌‌‌‌‌‌های کالیبره کردن باسکول در دو نوع ثابت و سیار‌‌‌‌‌‌ می‌باشند و به همین ترتیب کالیبراسیون باسکول به دو صورت انجام‌‌‌‌‌‌ می‌گیرد. برای باسکول‌‌‌‌‌‌‌های کوچک یا همان باسکولت‌‌‌‌‌‌هاکه قابلیت جا به جایی دارند، این کار توسط دستگاه‌‌‌‌‌‌‌های ثابت در مراکز سنجش صحت عملکرد باسکول، که مرتبط با سازمان استاندارد هستند انجام شده و درخواست تست و صدور گواهی کالیبراسیون صورت‌‌‌‌‌‌ می‌پذیرد که در صورت نیاز به تصحیح عملکرد و تنظیم لودسل، عیب مورد نظر برطرف شده و با تنظیم مجدد، گواهی صحت عملکرد باسکول برای آن‌‌‌‌‌‌ها صادر‌‌‌‌‌‌ می‌شود. این در حالیست که معمولا به دلیل نوع عملکرد و ابعاد بزرگ باسکول‌‌‌‌‌‌ها، جابجایی آنها با دشواری رو به روست. به همین دلیل کالیبراسیون باسکول‌‌‌‌‌‌ها، خصوصا کالیبراسیون باسکول جاده‌‌‌‌‌ای، که اساسا امکان  جابجایی آن وجود ندارد، از طریق در خواستِ دارنده آن، در محل نصب باسکول و توسط مدل‌‌‌‌‌‌‌های سیار انجام‌‌‌‌‌‌ می‌گیرد.

کالیبراسیون باسکول جاده‌ای

اگرچه باسکول خوب و استاندارد  باسکولی است که در صورت تغیرات دما و تعدد توزین بار، نیازی به سرویس و کالیبراسیون نداشته باشد اما با این وجود کالیبراسیون باسکول جاده‌ای یک امر حیاتی‌‌‌‌‌‌ است که تضمین کننده صحتِ عملکردِ باسکول و دقتِ توزین می‌باشد. به منظور استفاده از باسکول جاده‌ای،‌ می‌بایست آن را در جای ثابتی نصب و راه‌اندازی کرد. برای راه‌اندازی باسکول جاده‌ای، باید فوندانسیون مخصوص به وسیله سیمان، در زمینی که دارای استقامت و سختی مناسبی‌ ‌باشد، اجرا شود تا محل قرار‌گیری باسکول ثابت شده و در اثر فشار‌های وارده، سطح آن تغییر نکند و در کارکرد و محاسبات باسکول اثر نگذارد. بعد از مرحله فوندانسیون ریزی، کارگذاری لودسل‌ها و صفحه‌های توزین انجام‌ می‌شود. بدین ترتیب در باسکول جاده ای، مراحل نصب، پی ریزی، جاگذاری لودسل‌‌‌‌‌‌ها و غیره، چندین روز به طول‌‌‌‌‌‌ می‌انجامد و اصولا حرکت دادن آن، موجب از بین رفتن تراز‌ می‌شود؛ به همین دلیل جابجایی این باسکول به منظور کالیبره‌کردن، غیر عقلانی است. در نتیجه، کالیبراسیون باسکول جاده‌‌‌‌‌ای از جمله خدمات باسکول جاده‌‌‌‌‌ای است که توسط تعمیرکار یا شرکت ارائه دهنده خدمات تعمیرات باسکول جاده‌ای، به‌وسیله‌ی وزنه کالیبره صورت‌‌‌‌‌‌ می‌پذیرد و در صورتی‌که نیاز به گواهی کالیبره باشد، دستگاه توسط اداره استاندارد تست و کالیبره می‌شود.

شرکت‌‌‌‌‌‌‌هایی که باسکول جاده‌‌‌‌‌ای نصب می‌کنند مطابق قانون اداره استاندارد، باید هر سال گواهی استاندارد دریافت کنند. نکته‌ی مهم در امر گواهی استاندارد این است که اگر به هر دلیلی، هر کدام از اجزای باسکول مانند لودسل، اندیکاتور و غیره که در امر توزین نقش دارند، مورد تعمیر یا تعویض قرار گیرند، دارنده موظف است روند کالیبراسیون باسکول و کسب گواهی استاندارد را مجدداً طی نماید.

خدمات نگهداری باسکول جاده ای 

شما می‌توانید جهت درخواست خدمات نگهداری باسکول جاده ای از متخصصین سرویس باسکول استفاده کنید. لطفاً جهت سفارش خدمات باسکول با ما تماس بگیرید.

‫5/5
تعمیر باسکول جاده ای
خرید باسکول

معیارهای مهم خرید باسکول برای خرید باسکول نکاتی مانند موارد

دیدگاهتان را بنویسید