کالیبراسیون باسکول جاده ای

به منظور دستیابی به خروجی دقیق و حقیقی، در تمام سیستم های توزین مانند باسکول و ترازو ها رعایت استاندارد ها ضرورت دارد که باسکول های جاده ای ( پند کاسپین ) نیز از این قاعده جدا نمی‌باشند و کالیبراسیون باسکول جاده ای بایستی در فرآیند ساخت و نصب آن ها به صورت دقیق رعایت شود. همچنین بعد از ساخت این دستگاه، کسب تاییدیه استاندارد از سوی سازمانی با همین نام نیز الزامی است که تحت عنوان استاندارد 10247 می‌باشد. تنظیم باسکول به صورت استاندارد در زمان ساخته شدن، نصب و اهدای برگه ویژه ای از سوی اداره استاندارد بعد از فرآیند نصب به مالکین باسکول می‌تواند در افزایش میزان اعتبار و اعتماد بالا آن ها در نزد مشتریان از تاثیر مثبتی برخوردار باشد.

درباره باسکول جاده ای

باسکول جاده ای به توزین وسیله های نقلیه جاده ای می‌پردازد که با عناوینی مانند باسکول کامیون کش، تریلی کش و دامپ تراک در ظرفیت های 50، 60 و بیش تر از 120 تن در بازار عرضه شده است. باسکول های جاده ای همچنین از نظر نصب، راه اندازی و کار هیچ شباهتی به باسکول های دیگر ندارند و بسیار متفاوت می‌باشند. این باسکول ها به دو روش معمول تو کار و رو کار نصب می‌شوند که به دلیل قرار گیری و عبور ماشین ها بر روی کفه توزین به راحتی، محل قرار گیری باسکول ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

مفهوم کالیبراسیون

کالیبراسیون باسکول، به معنای اندازه گیری خطا دستگاه و به منظور دریافت مجوز استفاده از باسکول بر روی محدوده تعیین شده از سوی سامانه استاندارد باسکول قرار خواهد گرفت. از آن جایی که در فروش کم یا زیاد دقت و عملکرد صحیح دستگاه توزین از اهمیت بالایی برخوردار است، این استاندارد سازی ها انجام و سپس دستگاه مشغول به فعالیت خواهد شد.

باسکول جاده ای و کالیبراسیون

به منظور اطمینان از دقت و صحت عملکرد باسکول های جاده ای معیار مشخصی تدوین گردیده است که مطابق آن تمام باسکول ها مورد آزمون قرار می‌گیرند. جهت کالیبر باسکول، در ایران آزمون سنجش صحت و دقت باسکول ها به وسیله سازمان استاندارد صورت می‌گیرد، از این رو همه مشاغلی که از باسکول ها در نوع جاده ای خود استفاده می‌کنند بایستی از سازمان استاندارد گواهی ویژه ای را دریافت کنند.

نحوه کالیبراسیون باسکول جاده ای

مالکین باسکول ها و شرکت هایی که ملزوم به استفاده از باسکول های جاده ای هستند، مطابق قوانین اداره استاندارد بایستی به صورت سالیانه مجوز استاندارد را دریافت کنند. بعد از تعمیر یا تعویض هر یک از قطعاتی که در کار توزین باسکول دخالت دارد مانند لودسل، اندیکاتور و… باید روش کالیبراسیون باسکول دیجیتال و دریافت گواهی های لازمه به طور مجدد توسط مالک باسکول طی شود.

استاندارد سازی باسکول های جاده ای طی 3 مرحله صورت می‌گیرد:

الف) نمایندگی نصب باسکول و انجام تست استاندارد اولیه

شما پس از خرید باسکول ها توسط شرکت سرویس باسکول می‌توانید با اتمام مراحل نصب آن از خدمات ویژه کالیبر باسکول به منظور تعیین صحت عملکرد دستگاه استفاده کنید. یکی از موارد تنظیم باسکول توسط نمایندگی، گوشه گیری است که به صورت قرار گیری وزنه ای بر روی کفه ترازو انجام می‌شود، در صورت بروز خطا در نمایش وزن و بروز اختلافاتی در وزن ارائه شده تنظیمات لازم توسط تکنسین فرستاده شده از سوی شرکت انجام می‌گیرد و نهایتا با بررسی همه این موارد، باسکول جاده ای شما آماده ارائه به اداره استاندارد جهت بازدید می‌باشد.

ب) سازمان استاندارد و انجام تست استاندارد دوره ای

اداره استاندارد در این روش مطابق لیست صاحبین باسکول ها و مطابق زمان های تعیین شده از قبل، باسکول های نصب شده را تست کرده و به آن ها سرکشی می‌کند، سپس با سنجش باسکول ها به صورت دقیق، به صدور گواهی استاندارد می پردازد. انجام استاندارد اولیه به صورت اجباری است که پس از نصب باسکول صورت می‌گیرد و عدم دریافت استاندارد باسکول به معنای عدم دارایی مجوز استفاده می‌باشد.

تریلی مخصوصی از سوی اداره استاندارد فرستاده می‌شود که پشت آن اتاقک چرخداری دارای تعدادی وزنه های 5/2 تنی است که به وسیله جرثقیل ریلی نصب شده پشت تریلی، این وزنه ها بر روی پلتفرم باسکول عبور می‌کنند. مطابق قوانین اداره استاندارد در صورت نمایش وزن با بیش ترین میزان خطای ±۵ کیلوگرمی مشمول دریافت مجوز می‌باشد و در صورت نمایش خطا بالا تر از حد مجاز، باسکول نصب شده از اخذ گواهی استاندارد مردود می شود. اگر باسکول نصب شده از تست استاندارد مردود شود تا زمانی که جهت رفع مشکلات اقدامی صورت نگیرد، باسکول مجوز فعالیت ندارد و در نهایت مجدد از اداره استاندارد به منظور انجام آزمون های لازم دعوت صورت می‌گیرد. همچنین اداره استاندارد برگه های مخصوص تاییدیه را که توسط مهر این اداره ثبت شده است به صاحب باسکول تحویل خواهد داد. از طرفی قطعات دیگر به کار رفته نیز مورد بازدید قرار خواهد گرفت تا به تایید برسد. تمام باسکول های شرکت پند کاسپین به دلیل به کارگیری قطعات با کیفیت بالا و رعات نکات لازم هنگام نصب واجد دریافت استاندارد از طریق اداره استاندارد می‌باشند.

ج) باسکولدار و درخواست تست صحت عملکرد اختیاری

این روش تستی اختیاری می‌باشد که در طول سال اگر مالک باسکول در نمایش نتایج متوجه بروز خطا و اختلافاتی شود، شخصا قادر به برقراری ارتباط با اداره استاندارد می‌باشد. همچنین اداره نیز در زمان مقرر به مکان فعالیت باسکول مراجعه کرده و به منظور بررسی استاندارد باسکول جاده ای اقدامات لازم را انجام داده و سپس گواهی استاندارد این باسکول را اعطا خواهد کرد.

خدمات نگهداری باسکول جاده ای 

شما می‌توانید جهت درخواست خدمات نگهداری باسکول جاده ای از متخصصین سرویس باسکول استفاده کنید. لطفاً جهت سفارش خدمات باسکول با ما تماس بگیرید.

‫5/5 ‫(1 نظر)
تعمیر باسکول جاده ای
خرید باسکول

معیارهای مهم خرید باسکول برای خرید باسکول نکاتی مانند موارد

دیدگاهتان را بنویسید